Özel Bilirkişilik Hizmeti

"Bilirkişi"; çözümü, uzmanlık gerektiren hallerde oy ve görüşünü, sözlü ve/veya yazılı olarak vermesi için kendisine başvurulan, gerçek veya özel hukuk tüzel kişisini ifade etmektedir. Taraflar arasında, anlaşmaya varılamayan hususların tespit edilmesi, bu hususları ortadan kaldıracak çözümlerin belirlenmesi ve anlaşma sağlamaya yönelik olarak, talep edilmesi durumunda, profesyonel "Bilirkişilik" hizmeti verilmektedir.

Dava öncesi veya dava esnasında davalı ve/veya davacının mevcut iddiasını veya savunmasını teknik açıdan ispat kabiliyetini güçlendirmek amacıyla konusunda bilgili ve tecrübeli uzmanlardan bireysel olarak ya da kanuni vekilleri (avukat) aracılığıyla talep ettikleri, delil niteliğindeki rapora "uzman görüşü" denir.

 

Bilirkişinin davalardaki en önemli rolü dosya içeriğinde yer alan ve teknik açıdan kafa karıştıran bilgilerin kişinin uzmanlığı, bilgisi ve tecrübesi sonucunda harmanlayarak, ortaya çıkan kanaatini hakimin anlayacağı sade bir dille ifade eden rapor haline getirmektir. Taraf kim olursa olsun (sanık ya da müdafi) bilirkişinin asli görevi dosya içeriğinde yer alan en ufak bir belgeyi dahi göz önünde bulundurarak tarafsız bir şekilde bilimsel bir rapor yazmak ve bu doğrultuda görüş bildirmektir.

Hukuk profesyonellerinin sıklıkla özel bilirkişi raporuna ( özel uzman mütalaası ) başvurma sebepleri ;

 • Raporların dava dosyası hakkında kısa ve öz bilgilendirmeler yaparak, avukata dava hakkında bir risk haritası çıkarması,

 • Risk haritası teknik olarak çıkarılmış bir dava dosyası için önlemler alabilmek,

 • Dava dosyalarında SWOT analizi yapabilmek,

 • Açılacak olan bir davanın hazırlık aşamasında teknik altyapıyı güçlendirmek,

 • Bir dava dosyası hazırlık aşamasında ön bilirkişi incelemesine tabi tutulursa ortaya çıkabilecek eksiklerin önceden saptanarak bu eksikliklerin tamamlanması (Bilirkişi bakış açısından dosyanın incelenmesi),

 • Müvekillerin gerçeği söyleyip söylemediği / doğru bilgi sahibi olup olmadığı hakkında bir ilk kanıya sahip olmak,

 • Ortaya çıkan teknik bir sorun hakkında uzmanın bilgisi ve tecrübesi doğrultusunda mevcut soruna ilişkin pratik tavsiyeler alarak önlemler alabilmek,

şeklinde belirtilebilir.

Uzman görüşü, Ceza Usul Muhakemesi Kanunu madde 67 ile düzenlemeye tabi tutulmuş ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 293 ile de Özel Hukuk uyuşmazlıklarında delil sistemi içerisinde yer alan bir uygulamadır.

Uzman mütalaası ( özel bilirkişilik ), mevzuatta ön görülmüş bir hukuk kurumudur. Hukuki danışmanlık değildir. Özel ve Teknik bilgi gerektiren konularla sınırlı olarak hazırlanır. Hukuk danışmanlığı yalnızca avukatlardan alınabilir. Hakimlik mesleğinin gerektirdiği hukuki bilgi gerektiren konularda uzman tanık raporu düzenlenemez.

 

 

Soru ve Hizmet Talepleriniz için, iletişim formunu kullanabilir  veya irtibat telefonlarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizim sizi aramamızı isterseniz; iletişim bilgilerinizi ve aranmak istediğiniz zamanı bildirmeniz yeterli olacaktır.

OPUS Gayrimenkul Değerleme & Danışmanlık Ltd. Şti.

1475 Sokak Mesta Han No:1/509

35220 Alsancak, İzmir - Türkiye

Telefon  : +90 (532) 542 02 72

e-posta  :  mail@opusgd.com

Site Haritası

Sektörel Linkler

   1
ıl
.y

​​​​Copyright ©  2017  OPUS Gayrimenkul Değerleme

 & Danışmanlık Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır. 

 • OPUS - Facebook
 • OPUS - Twitter
 • OPUS - Google+
 • OPUS - LinkedIn
 • OPUS - YouTube
 • OPUS - Instagram
2008 ’den beri

1475 Sokak Mesta Han No:1/509 

35220 Alsancak, İzmir - Türkiye

Tel  : +90 (532) 542 02 72 | Fax : +90 (232) 486 10 69

mail@opusgd.com